Święto Środka Jesieni

Wczoraj (19.09) w Chinach świętowaliśmy jedno z ważniejszych świąt dla chińczyków, Święto Środka Jesieni, nazywane tez Moon Festival (święto księżyca). Z tej okazji w pracy dostałam zestaw ciasteczek księżycowych. Święto środka jesieni obchodzone jest według kalendarza chińskiego piętnastego dnia ósmego miesiąca. (kalendarz chiński używany w Chinach od II wieku p.n.e. kalendarz księżycowo-słoneczny który dzieli rok na 12 miesięcy po 29 i 30 dni. Co pewien czas – 7 razy w ciągu 19-letniego cyklu – dodaje się 13 miesiąc).

     

Tradycja (Moon Festival) sięga 3000 lat, dynastii Shang (1600-1046 pne). Starożytni cesarze czcili księżyc jesienią, wierzyli że ta praktyka przyniesie im obfite zbiory w następnym roku.

Istnieje wiele legend na temat (Moon Festival) i tysiące różnorakich interpretacji.

Chang’e & Hou Yi

Dawno temu , dawno temu na niebie było 10 słońc, które wypalały całą roślinność i ludzie zaczęli umierać. Pewnego dnia wojownik o imieniu Hou Yi urzył swojego łuku żeby zestrzelić 9 słońc. Ludzkość została uratowana. Królowa niebios postanowiła podarować Hou Yi eliksir nieśmiertelności. Hou Yi postanowił go nie wypić, ponieważ chciał zostać ze swoją żoną Chang’e , poprosił ją żeby ona przechowywała ten eliksir. Hou Yi był bardzo popularny, i z dnia na dzień przybywało mu uczniów. Pewnego dnia Hou Yi wybrał się razem ze swoimi uczniami na polowanie, jeden z jego uczniów Feng Meng, udawał że jest chory i został w domu, pod nieobecność nauczyciela, postanowił ukraść eliksir nieśmiertelności. Żona Hou Yi wiedziała że nie jest w stanie chronić dłużej eliksiru, więc postanowiła sama go wypić. Po wypiciu stała się nieśmiertelna i zaczęła unosić się wysoko, wysoko w stronę księżyca, gdzie pozostała na zawsze. Legenda głosi że podczas pełni, można ją ujrzeć tańcząca na księżycu.

 

Jadde Rabbit

Pewnego dnia na ziemie przybyło trzech nieśmiertelnych mężczyzn, którzy żyli w niebie. Poprosili lisa, małpę i królika o znalezienie dla nich coś do jedzenia. Lis i małpa przynieśli jedzenie, natomiast królik nie miał żadnego pomysłu. Było mu bardzo przykro z tego powodu, w końcu postanowił sam rzucić się w ogień i powiedział im żeby go zjedli. Mężczyźni byli głęboko poruszeni postawą królika, dlatego postanowili go wysłać na księżyc, aby dołączył do Hou Yi.

       

Z okazji tego święta, je się tzw. ciastka księżycowe, wieczorem rodziny spotykają się przy wspólnym obiedzie a później jedzą ciastka, podziwiają pełnie księżyca, w niektórych miastach zapalają lampiony. Ja przed swoim domem podziwiałam pokaz fajerwerków, oczywiście przygryzając ciasteczko.

Moon cake (ciastka księżycowe)

Istnieje opowieść ludowa, że przy pomocy właśnie ciastek księżycowych zostały obalone rządy mongolskie. Pierwszym sposobem było zapiekanie w ciastkach, liścików i wiadomości przez rewolucjonistów Ming, co pomogło obalić rządy mongolskie w dynastii Yuan. Drugą metodą było drukowanie na ciasteczkach pewnych rebusów, mozaik. Ciastka były pakowane razem po 4 sztuki, aby odszyfrować wiadomość, trzeba było pokroić na cztery części każde ciastko i połączyć ze sobą te szesnaście kawałeczków, aby zniszczyć wiadomość, należało je po prostu zjeść.

Typowe ciastka są zazwyczaj okrągłe, ale to zależy w której części Chin, można znaleźć także prostokątne moon cakes. Nadzienia ciastek są przeróżne,:  pasta z czerwonej fasoli,pasta z nasion lotosu, solone kacze jaja, pasta z dojrzałych owoców jujuba, 5 rodzai orzechów i nasion, pasta z mango itd, chociaż to już moje drugie Święto Środka Jesieni to jeszcze nie miałam okazji spróbowania tych wszystkich smaków.

             

Ten wpis został opublikowany w kategorii chiny i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Święto Środka Jesieni

  1. ~Ola pisze:

    Cześć!

    Mam do Ciebie kilka pytań związanych z Chinami:) Czy mogłabyś odezwać się do mnie na maila? Adres podałam w podpisie:)

    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>