Dragon Boat festival – Święto Smoczych Łodzi

W poniedziałek w Chinach będzie obchodzone( 5dnia, 5 miesiąca według chińskiego księżycowego kalendarza )Dragon Boat festival – Swięto Smoczych Łodzi.

Legenda wiąże poczatki święta ze znanym poetą chińskim Qu Yuanem, powstała ona w starożytnych Chinach w oparciu o samobójstwo poety i męża stanu królestwa Chu w 278 roku pne .

Festiwal upamiętnia życie i śmierć słynnego chińskiego uczonego Qu Yuan , który był wiernym sługą króla Chu w III wieku pne . Oskarżono go  fałszywym zarzutem o spiskek, przez co  został wygnany przez króla . W czasie swego wygnania , Qu Yuan pisał wiele wierszy , aby wyrazić swój gniew i żal wobec swojego władcy. Pisarz w wieku 61 lat popełnił samobójstwo, poprzez wskoczenie do rzeki Miluo w 278pne, z przywiązanym kamieniem do jego ciała. Mieszkańcy miasta, próbowali go uratować wierząc że był on człowiekiem honoru i nigdy nie był tak naprawdę winny. Wiele łodzi wypłynęło tego dnia na rzekę w poszukiwaniu Qu Yuana, ale nikt nie był w stanie go uratować. Ludzie wrzucali do rzeki kulki ugotowanego ryżu, uważali że ryby po zjedzeniu kleistego ryżu, nie zjedzą ciała pisarza.

Z okazji święta Smoczych Łodzi tradycyjną potrawą, przysmakiem są tzw. ‚zongzi’. Bardzo kleisty ryż,zawinięty w liście bambusa, bądź trzciny itp. Nadzienie może być na słodko, słono, wedle upodobań. Jajka,mięso,owoce,warzywa,orzechy- opcje niezliczone. Ja dostałam już kilka zongzi domowej roboty i kupione w supermarkecie, osobiście bardzo je lubie.

zdjęcie 1(3) zdjęcie 2(3) zdjęcie 3(4) zdjęcie 4(3)

Kolejną tradycją święta smoczych łodzi, jest wyścig łodzi, są to bardzo długie łodzie od 40 do 100metrów długości. Z  przodu jest głowa smoka, tył łodzi to ogon. W łodzi, oczywiście w zależności od długości może być aż 80 wioślarzy. Tempo wioślarzom nadaje bęben a kierunek siedzący na smoczej głowie nawigator z czerwoną chorągwią. Obecnie jest to traktowane jako sport, także poza granicami Chin.

3 boat1 boat2 dra

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii chiny i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dragon Boat festival – Święto Smoczych Łodzi

  1. consek pisze:

    bardzo kolorowe te łodzie… tak na żywo je ujrzeć to musi być niezapomniane przeżycie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>